SEMİNER / KONFERANS

Geçmiş Etkinlikler

- 24/25 -
Mart
2022

23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı


“Uluslararası Barolar Birliği’nin (IBA) düzenlediği ve İTOTAM’ın destekleyici kuruluşlar arasında yer aldığı “23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı” 24-25 Mart 2022 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı Kempinski’de gerçekleştirilmiştir. Konferansa İTOTAM Tahkim Divanı Üyeleri Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ve Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ile İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Buğrahan Helvacı katılmıştır.


- 24 -
Mart
2022

İTOTAM – MED-ARB Projesi Arabuluculuk Merkezleriyle İşbirliği İmza Töreni


İTOTAM, T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı desteğiyle başlatmış olduğu "İTOTAM- MED-ARB " projesi kapsamında 24 Mart 2022 tarihinde Arabuluculuk Merkezleriyle buluşarak işbirliği protokolü imzalamıştır.


- 05/06 -
Mart
2022

Tahkim Zirvesi


Tahkim Zirvesi 5 Mart Cumartesi ve 6 Mart Pazar tarihlerinde 11.00-16.00 saat aralığında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Güney Kampüsünde Aşık Paşa Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi “İTOTAM’da Tahkim” temalı sunumunu yapmıştır.
Detaylı bilgi için tıklayınız.


- 09 -
Şubat
2022

İnşaat Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri


SCL Turkey/İnşaat Hukuku Derneğinin düzenlediği “Yerel Tahkim Kurumları Perspektifinden İnşaat Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri” isimli webinarda İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez sunum yapmıştır.


- 16 -
Ekim
2021

Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarının Çözümünde Tahkim


T.C. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Odası Sicil Müdürlüğü ve İstanbul Barosu Tahkim Merkeziyle 16 Ekim 2021 tarihinde webinar şeklinde “Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarının Çözümünde Tahkim” isimli webinar gerçekleştirilmiştir. Video kaydına ilgili YouTube linkinden erişim sağlanabilir:
https://www.youtube.com/watch?v=WaExprnpqqg

- 24 -
Ağustos
2021

Uluslararası Tahkim – İTOTAM Tahkimi


Hukuk+ platformunda, Araş. Görevlisi Süleyman Yasin Zorlu moderatörlüğünde 24 Ağusos 2021’de , İTOTAM Genel Sekreterimiz Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi’nin katılımıyla “Uluslararası Tahkim – İTOTAM Tahkimi” adlı webinar düzenlenmiştir. İligli webinara https://www.youtube.com/watch?v=XmiSrEYNyCw linki üzerinden erişim sağlanabilir.

- 03/04 -
Nisan
2021

Avukatlar İçin İleri Tahkim Eğitimi (Online)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve İstanbul Barosu Tahkim Merkezi (İBTM) işbirliğinde Avukatlar İçin İleri Tahkim Eğitimi düzenlenmiştir.

- 12/13 -
Aralık
2020

Temel Tahkim Eğitimi (Online)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve İstanbul Barosu Tahkim Merkezi (İBTM) işbirliğinde temel tahkim eğitimi düzenlenmiştir.

- 18 -
Kasım
2019

"Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı


"Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde, 18 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşmiştir.

- 20 -
Eylül
2019

Milletlerarası Tahkimin Mali Boyutu: Söylentiler ve Gerçekler" Konferansı


‘’İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Milletlerarası Tahkimin Mali Boyutu: Söylentiler ve Gerçekler konferansı 20 Eylül 2019 tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.’’

- 17 -
Nisan
2019

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı 17 Nisan 2019 tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.

- 25/28 -
Mart
2019

Tahkim Eğitimi tamamlandı.


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren akademik bir öğrenci kulübü olan Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Kulübü (Dispute Resolution Club), bu seneki akademik aktiviteleri çerçevesinde, üyelerine İTOTAM Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve Divan Üyelerinden Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ile Dr. Öğr. Üyesi Ebru Şensöz Malkoç tarafından 16 saatlik temel tahkim eğitimi verilmiştir.

- 8 -
Mart
2019

TÜMSİAD Ziyareti


İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak tarafından Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) merkezine ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sırasında Türkiye’de ve İTOTAM’da tahkim ve arabuluculuk konuları görüşülmüştür.

- 13 -
Şubat
2019

"İTOTAM’da Bir Gün Projesi" başladı.


İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında 2 ay boyunca her hafta 4 öğrenci İTOTAM'ı ziyaret edecek. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 4 kişiyi merkezimizde ağırlayarak, kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konularını konuştuk.

- 4/8 -
Şubat
2019

İTOTAM Divan Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Helvacı ve İTOTAM Sekretaryasından Av. Buse Niseoğlu Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 4-8 Şubat 2019 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 69. toplantısına katılmıştır.


Çalışma Grubu, Hızlandırılmış Tahkime (Expedited Arbitration) ilişkin bir metin hazırlama çalışmalarına başlamıştır.

Rapor için tıklayınız.
- 7 -
Şubat
2019

İTOTAM Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Buluşması


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile yapılan toplantıda İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi İTOTAM’ın Tahkim ve Arabuluculuk hizmetleri hakkında bilgi verdi.

- 18 -
Ocak
2019

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı 18 Ocak 2019 tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.

- 03 -
Nisan
2018

Avrupa Tahkim Odası Heyeti Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimizi ziyaret etti.


Brüksel Merkezli Avrupa Tahkim Odası (European Arbitration Centre) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimizi ziyaret etmiştir.
Ziyaret sırasında Türkiye'de ve İTOTAM'da tahkim konuları görüşülmüştür.

- 29 -
Mart
2018

İTOTAM'da Tahkim ve Arabuluculuk Semineri


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren akademik bir öğrenci kulübü olan Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Kulübü (Dispute Resolution Club), bu seneki akademik aktiviteleri çerçevesinde, üyelerinden gelen yoğun talep üzerine, İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kurallarının Uygulanmasına dair bir seminer düzenlenmesini talep etmişlerdir.
Söz konusu seminer 29 Mart 2018 tarihinde İTO'da düzenlenmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı ve Av. Buse Niseoğlu İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kurallarını uygulamadan örneklerle anlatmışlardır.

- 22-24 -
Mart
2018

Arabuluculuk Uzman Eğitimi tamamlandı.


Her meslek komitesinden yapılan atamalarla 22-24 Mart 2018 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Arabuluculuk Uzman Eğitimi tamamlanarak uzmanlarımız sertifikalarını almışlardır.

- 17 -
Kasım
2017

İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimde Güncel Konular ve Tahkimin Geleceği Konferansıİstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde ve Rusya Tahkim Merkezi’nin katılımıyla "İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimde Güncel Konular ve Tahkimin Geleceği Konferansı" 17 Kasım 2017 tarihinde büyük bir başarı ve geniş bir katılım ile gerçekleşmiştir
Konferans programı için tıklayınız.

- 18 -
Ocak
2017

Avro-Akdeniz Uluslararası Tahkim Topluluğu Konferansı


UNCITRAL, OECD ve ISPRAMED işbirliğiyle düzenlenen "Avro- Akdeniz Uluslararası Tahkim Topluluğu" üçüncü konferansı 18 Ocak 2017 tarihinde Milano'da gerçekleşecektir.
Konferans programı ilişikte sunulmaktadır.
Program Detayları (En)
Program Detayları (Fr)

- 03 -
Haziran
2016

İstanbul Tahkim Günleri- Istanbul Arbitration Days


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) "İstanbul Tahkim Günleri- Istanbul Arbitration Days" konferanslarımız başlamış bulunmaktadır
Bu bağlamda, "İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimle İlgili Gelişmeler" konulu konferansımız 3 Haziran Cuma günü yapılacaktır.
Konferans programı ilişikte sunulmaktadır.
Program Detayları için Tıklayın..

- 1/6 -
Şubat
2016

UNCITRAL 64.Toplantısına Katılım SağlandıİTOTAM Tahkim Divanı Prof. Dr. İlhan Helvacı ve İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem B. Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 1- 6 Şubat tarihlerinde New York'ta gerçekleşen 64.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmışlardır.
Çalışma Grubu, “Uluslararası Ticari Uzlaştırma Sonucu Taraflar Arasında Varılan Sulh Sözleşmelerinin İcrası” ve “Tahkim Yargılamasına İlişkin UNCITRAL Kılavuzunun (Notların) güncellenmiş taslak metni üzerinde çalışmalarına devam etmiştir.
Uncitral Websitesi
Rapor 1
Rapor 2

- 11/12 -
Mayıs
2015

Uluslararası Ticari Tahkim ve Arabuluculukta Güncel Sorunlar: Avrasya ve Türkiye Perspektifi Konferansı9.30 – 10.00 Kayıt
10.00 –10.20 Açılış Konuşmaları
İbrahim Çağlar, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Istanbul
Włodzimierz Brych - Nowy Tomyśl Ticaret Odası Tahkim Divanı Başkanı , of Polonya Tahkim ve Arabuluculuk Derneği Başkanı
I.Oturum
Başkan: Prof. Mykola Selivon, Ukrayna Ticaret Odası Uluslararası Tahkim Divanı ve Deniz Ticaret Tahkim Komisyonu Başkanı (Ukrayna)

Devamı...

- 12 -
Mayıs
2015

İTO Tahkim Merkezi (İTOTAM) Açılışı ve Tahkim Kuralları Tanıtım Toplantısı13.30 – 14.00 Kayıt
14.00 –14.10 Açılış Konuşması
İbrahim Çağlar, Yönetim Kurulu Başkanı , İstanbul Ticaret Odası
Başkan: Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez , Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı
14:10-14:20 Av. Nimet Baş, İstanbul Milletvekili, İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi
14:20-14:40 Prof. Dr. Ergun Özsunay, İstanbul Üniversitesi (Em.), İTO Hukuk Müşaviri
“ Türkiye’de Tahkimin Gelişimi”
Devamı...