HABERLER

İTOTAM Haberleri

-02/03-
Şubat
2023

Tahkim ve Diğer Alternatif Çözüm Yöntemlerinde Güncel Gelişmeler Sempozyumu


T.C Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tahkim ve Diğer Alternatif Çözüm Yöntemlerinde Güncel Gelişmeler” isimli seminerin 2-3 Şubat 2023 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez “Bazı Hukuk Uyuşmazlıklarında Tahkim Uygulamaları” isimli oturumun başkanlığını yapmıştır.


-09-
Kasım
2022

ITOTAM-PRIAC: Türk Çek Tahkim Web Semineri


"ITOTAM-PRIAC: Türk Çek Tahkim Web Semineri", ITOTAM ile Çek Ticaret Borsası Uluslararası Tahkim Merkezi (PRIAC) arasında imzalanan ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye ve Çek Cumhuriyeti'nde tahkimin genel özellikleri, tahkim kararlarının iptali, yabancı tahkim kararlarının tanınması ve tenfizi konularının ele alındığı webinarda, iki kurum arasında işbirliğinin geliştirilmesi arzusu dile getirilmiştir.


-03-
Haziran
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar VI


Tahkim Akademisi ve İTOTAM işbirliğinde “Tahkimde Güncel Sorunlar” webinar serisinin altıncısı gerçekleştirilecektir. İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Hakan Pekcanıtez, Divan Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak, alanında uzman akademisyenler, Yargıtay Üyeleri ve Bölge Adliye Mahkemesi başkanları tarafından “Tahkim Sözleşmesi” ve “İptal Davası” konuları ele alınacaktır. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacaktır.
https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi


-24-
Mayıs
2022

Adalete Adil Erişim için ADR'nin Yaygınlaştırılması Projesi


Asya Vakfı, ADR Center Global ve Akina Consulting tarafından “Adalete Adil Erişim için ADR'nin Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında düzenlenen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri çalışma gezisi için Pakistanlı heyet İTOTAM'da ağırlanmıştır.


-18-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi öğrencileri ile “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 10 kişi ve İTOTAM Divan Üyemiz Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ile İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-17-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


Maltepe Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi öğrencileri ile “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 10 kişiyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-11-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 8 kişiyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-09/11-
Mayıs
2022

İstanbul Ticaret Üniversitesi Moot Court 2022


İstanbul Ticaret Üniversitesi Moot Court 2022 kapsamında uyuşmazlık İTOTAM tahkim kuralları uyarınca ticari uyuşmazlık çözümlenmiştir. İTOTAM Divan Üyelerimiz Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ve Prof. Dr. Ali Yeşilırmak söz konusu dava yarışmasında başhakemlik yapmıştır.


-31/01-
Mart/Nisan
2022

Arabuluculuk Kanunu ve Arabuluculuk Düzeninin Özellikleri ile İlgili Fizibilite Araştırılması Yapılması Çalıştayı


Arabuluculuk Kanunu ve Arabuluculuk Düzeninin Özellikleri ile İlgili Fizibilite Araştırılması Yapılmasına" dair Çalıştay Antalya ATGV (Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı) tesislerinde gerçekleştirilmiş olup, İTOTAM adına Genel Sekreter Av. Senem Bahçekapılı katılım sağlamıştır.


-31-
Mart
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar IV


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin dördüncüsünü gerçekleştirmiştir. Webinarda “İklim Değişikliği ve Tahkime Etkileri” konusu ele alınmıştır. (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi)


-28/01-
Mart/Nisan
2022

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 75. Toplantısına katılım New York (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 28 Mart – 1 Nisan 2022 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 75. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, dijital ekonomiye müteallik hukuki sorunlar – dijital ekonomide uyuşmazlıkların çözümü temalı çalışmalarına devam etmiştir.


- 24/25 -
Mart
2022

23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı


“Uluslararası Barolar Birliği’nin (IBA) düzenlediği ve İTOTAM’ın destekleyici kuruluşlar arasında yer aldığı “23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı” 24-25 Mart 2022 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı Kempinski’de gerçekleştirilmiştir. Konferansa İTOTAM Tahkim Divanı Üyeleri Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ve Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ile İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Buğrahan Helvacı katılmıştır.


- 24 -
Mart
2022

İTOTAM – MED-ARB Projesi Arabuluculuk Merkezleriyle İşbirliği İmza Töreni


İTOTAM, T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı desteğiyle başlatmış olduğu "İTOTAM- MED-ARB " projesi kapsamında 24 Mart 2022 tarihinde Arabuluculuk Merkezleriyle buluşarak işbirliği protokolü imzalamıştır.


- 23 -
Mart
2022

Tahkim ve Arabuluculuk Komisyonu Toplantısı


Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Tahkim ve Arabuluculuk Eksper Komitesi toplantısı online (webinar zoom) düzenlenmiştir.


- 05/06 -
Mart
2022

Tahkim Zirvesi


Tahkim Zirvesi 5 Mart Cumartesi ve 6 Mart Pazar tarihlerinde 11.00-16.00 saat aralığında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Güney Kampüsünde Aşık Paşa Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi “İTOTAM’da Tahkim” temalı sunumunu yapmıştır.
Detaylı bilgi için tıklayınız.


- 01 -
Mart
2022

Hibrit Tahkim Anlaşmaları


Hukuk + platformunda Araş. Görevlisi Süleyman Yasin Zorlu moderatörlüğünde 1 Mart 2022 Salı günü 18.00 ‘de İTOTAM Divan Üyesi Doç Dr. Ebru Şensöz Malkoç’un katılımıyla “Hibrit Tahkim Anlaşmaları” adlı webinar düzenlenmiştir.


-14/18-
Şubat
2022

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 42. toplantısına katılım (Online)


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform” ile görevli Çalışma Grubu III’ün 14-18 Şubat 2022 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 42.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.


- 09 -
Şubat
2022

İnşaat Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri


SCL Turkey/İnşaat Hukuku Derneğinin düzenlediği “Yerel Tahkim Kurumları Perspektifinden İnşaat Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri” isimli webinarda İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez sunum yapmıştır.


-01-
Şubat
2022

Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi 1. Çalıştayı


Adalet Bakanlığı ve Avrupa Birliği-Avrupa Konseyi “Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi” ortak projesi kapsamında, 1. Çalışma Grubu toplantısı çalıştayına (webinar zoom) katılım sağlanmıştır.


- 06 -
Ocak
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar III


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin üçünüsünü gerçekleştirmiştir. İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç, “Uluslararası Yatırım Tahkiminde Hakem Kararlarının İptali” konulu sunumunu yapmıştır. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden izlenebilir.
https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi


-01-
Şubat
2022

Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi 1. Çalıştayı


Adalet Bakanlığı ve Avrupa Birliği-Avrupa Konseyi “Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi” ortak projesi kapsamında, 1. Çalışma Grubu toplantısı çalıştayına (webinar zoom) katılım sağlanmıştır.


- 11/12 -
Aralık
2021

Her Yönüyle Tahkim Sertifika Programı


Prof. Dr. Nuray EKŞİ, ILSA Özyeğin Hukuk Kulübü ve Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi İşbirliğiyle 11-12 2021 Aralık tarihlerinde ‘Her Yönüyle Tahkim Sertifika Programı’ isimli konferans gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi “İTOTAM’da Tahkim” temalı sunumunu yapmıştır.


- 15/19 -
Kasım
2021

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 41. toplantısına katılım


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 15-19 Kasım 2021 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 41.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.


- 12 -
Kasım
2021

Tahkimde Güncel Sorunlar


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin ilkini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile 12 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirmiştir. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden izlenebilir. (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi)


- 27 -
Ekim
2021

Non-Signatories in International Arbitration


Türkiye Tahkim Akademisi, Prof. Dr. Ali Yeşilırmak'ın moderatörlüğünde 27 Ekim 2021'de seçkin akademisyen ve hakem Profesör Stavros Brekoulakis ile üçüncü webinarına ev sahipliği yapacak. Webinar Akademi Youtube Kanalından (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi) yayınlanacaktır.


- 01/05 -
Kasım
2021

Turkey Arbitration Week


Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi ev sahipliğinde 1-5 Kasım 2021 tarihlerinde uluslararası yatırım, ticaret ve tahkim hukuku ile ilgili uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Program için tıklayınız.
27 Eylül
/ 1 Ekim
2021

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 74. Toplantısına katılım Viyana (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 27 Eylül - 1 Ekim 2021 tarihlerinde Viyana’da gerçekleşen 74. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, UNCITRAL Seri Tahkim Yargılamasına (Expedited Arbitration) ilişkin Kuralların kılavuzunun hazırlanmasına dair çalışmasına devam etmiştir.


- 16 -
Ekim
2021

Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarının Çözümünde Tahkim


T.C. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Odası Sicil Müdürlüğü ve İstanbul Barosu Tahkim Merkeziyle 16 Ekim 2021 tarihinde webinar şeklinde “Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarının Çözümünde Tahkim” isimli webinar gerçekleştirilmiştir. Video kaydına ilgili YouTube linkinden erişim sağlanabilir: https://www.youtube.com/watch?v=WaExprnpqqg

- 12 -
Ekim
2021

AB Konseyi – Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi


Genel amacı vatandaşlar, işletmeler, tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar için daha hızlı bir uyuşmazlık çözümü sağlayarak adalet sisteminin etkinliğinin ve adalete erişimin iyileştirilmesi olan projeye İTOTAM’ı temsilen Av. M. Buğrahan Helvacı katılmıştır. Söz konusu toplantıda arabuluculuk ve tahkimin geliştirilmesine yönelik öneriler dile getirilmiştir.

- 22 -
Eylül
2021

Arbitrating in Times of Covid and Long Lasting Implications


Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, İbn Haldun Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesinin işbirliği ile kurulan Tahkim Akademisi tarafından, İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak’ın moderatörlüğünde 22 Eylül 2021, saat 15.00’te Prof. Julian DM Lew QC’nin katılımıyla “Arbitrating in Times of Covid and Long Lasting Implications“ adlı webinar düzenlenmiştir. Video kaydına ilgili YouTube linkinden erişim sağlanabilir: https://www.youtube.com/watch?v=aa1GCXEcIwo

- 22 -
Eylül
2021

Engaging in Collaborative Dialogue in Europe and Beyond

- 24 -
Ağustos
2021

Uluslararası Tahkim – İTOTAM Tahkimi


Hukuk+ platformunda, Araş. Görevlisi Süleyman Yasin Zorlu moderatörlüğünde 24 Ağusos 2021’de , İTOTAM Genel Sekreterimiz Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi’nin katılımıyla “Uluslararası Tahkim – İTOTAM Tahkimi” adlı webinar düzenlenmiştir. İligli webinara https://www.youtube.com/watch?v=XmiSrEYNyCw linki üzerinden erişim sağlanabilir.

- 3/4 -
Nisan
2021

Avukatlar İçin İleri Tahkim Eğitimi


İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve İstanbul Barosu Tahkim Merkezi (İBTM) işbirliğinde İleri Tahkim Eğitimi düzenlenmiştir.

- 22/26 -
Mart
2021

22-26 Mart 2021 UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 73. Toplantısına katılım New York (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. M. Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 22-26 Mart 2021 tarihlerinde New York'ta gerçekleşen 73. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, UNCITRAL Seri Tahkim Yargılamasına (Expedited Arbitration) ilişkin Taslak Kurallar hazırlanmasına dair çalışmasına devam etmiştir.

- 8/12 -
Şubat
2021

8-12 Şubat 2021 UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 40.Toplantısına katılım Viyana (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. M. Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 8-12 Şubat 2021 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 40. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmışlardır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine (ISDS) ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir. Bu bağlamda, " temyiz mekanizması ve uygulama konuları" ve "ISDS mahkeme üyelerinin seçimi ve atanması" konuları görüşülmüştür.

- 12/13 -
Aralık
2020

Temel Tahkim Eğitimi (ONLINE)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve İstanbul Barosu Tahkim Merkezi (İBTM) işbirliğinde temel tahkim eğitimi düzenlenecektir.

- 25 -
Kasım
2020

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında her hafta Online tahkim eğitimi verilecektir. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 5 kişiyle Online toplantı yapılarak kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulacaktır.

- 03 -
Kasım
2020

Yemen Uluslararası Ticari Tahkim ve Uzlaşma Merkezi ile İşbirliği anlaşması imzalandı


İmzalanan anlaşmanın amacı alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ilişkin hizmetleri yaygınlaştırmak, konferanslar ve eğitimler düzenlemek suretiyle stratejik işbirliği alanları geliştirmek ve Türkiye ile Yemen’de tahkim anlayışının gelişmesini sağlamaktır.

- 06/06 -
Ekim
2020

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 39.Toplantısına katılım (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 5- 9 Ekim 2020 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 39. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.

- 21/25 -
Eylül
2020

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 72. Toplantısına katılım (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 72. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, Seri Tahkim Yargılamasına (Expedited Arbitration) ilişkin Taslak Kurallar hazırlanmasına dair çalışmasına devam etmiştir.


2019

İTOTAM Tahkim Divanı üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Bilim Komisyonu başkanlığına seçildi.


- 20/24 -
Ocak
2020

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 38. Devam Toplantısı’na katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 20-24 Ocak 2020 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 38. Devam Toplantısı’na Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.

- 12/13 -
Mart
2020

Uluslararası Barolar Birliği’nin (IBA) düzenlediği “23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı” 12-13 Mart 2020 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı Kempinski’de gerçekleştirilecektir.


- 25 -
Kasım
2019

"İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Maltepe Üniversitesi Hukuk Kulubü ağırlandı”.


Maltepe Üniversitesi Hukuk Kulübü ile “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında 2 ay boyunca her hafta 5 öğrenci İTOTAM'ı ziyaret edecek. Bu kapsamda ilk olarak Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 5 kişiyi merkezimizde ağırlayarak, kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulacaktır.

- 21 -
Kasım
2019

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Kulübü İTOTAM'ı ziyaret etti.


“ Yeditepe Üniversitesi Hukuk Kulübü’nden 20 üyeye İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Buse Niseoğlu tarafından İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kuralları hakkında bilgi verildi.”

- 18 -
Kasım
2019

"Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde “Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı 18 Kasım 2019 tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.’’

- 6 -
Kasım
2019

"İTOTAM’da Bir Gün Projesi” başladı


“İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında 2 ay boyunca her hafta 5 öğrenci İTOTAM'ı ziyaret edecek. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 5 kişiyi merkezimizde ağırlayarak, kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulacaktır.

14-18
Ekim
2019

“UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 38. toplantısına katılım”


“İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 14-18 Ekim 2019 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 38.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.”

- 20 -
Eylül
2019

Milletlerarası Tahkimin Mali Boyutu: Söylentiler ve Gerçekler" Konferansı


‘’İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Milletlerarası Tahkimin Mali Boyutu: Söylentiler ve Gerçekler konferansı 20 Eylül 2019 tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.’’

- 24 -
Mayıs
2019

IFCAI 2019 Genel Kurul toplantısına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ile İTOTAM Divan Üyesi Dr. Ebru Şensöz Malkoç İTOTAM'ın üyesi olduğu Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu IFCAI'nin 24 Mayıs 2019 tarihinde Helsinki'de Finlandiya Ticaret Odası Tahkim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen IFCAI Genel Kurul toplantısına katılım sağlamışlardır.

- 23 -
Mayıs
2019

Finlandiya Ticaret Odası Tahkim Merkezi Tahkim Konferansına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ile İTOTAM Divan Üyesi Dr. Ebru Şensöz Malkoç 23 Mayıs 2019 tarihinde Finlandiya Ticaret Odası Tahkim Merkezi tarafından her iki senede bir düzenlenen uluslararası tahkim konferansına katılım sağlamışlardır.

- 17 -
Nisan
2019

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı’nın ikincisi 17 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonunda saat 14.00’te gerçekleştirilecektir. Program için tıklayınız.

- 1/5 -
Nisan
2019

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 37. toplantısına katılım


İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ile Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 1-5 Nisan 2019 tarihlerinde New Yok'ta gerçekleşen 37.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmışlardır.

Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.

- 12 -
Nisan
2019

ILSA üyelerine İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi tarafından İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kuralları hakkında bilgi verilecektir.


International Law Students Association (ILSA) üyelerinden gelen talep üzerine 12 Nisan 2019 tarihinde ILSA üyelerine İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi tarafından İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kuralları hakkında bilgi verilecektir.

- 25/28 -
Mart
2019

Tahkim Eğitimi tamamlandı.


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren akademik bir öğrenci kulübü olan Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Kulübü (Dispute Resolution Club), bu seneki akademik aktiviteleri çerçevesinde, üyelerine İTOTAM Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve Divan Üyelerinden Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ile Dr. Öğr. Üyesi Ebru Şensöz Malkoç tarafından 16 saatlik temel tahkim eğitimi verilmiştir.

- 8 -
Mart
2019

TÜMSİAD Ziyareti


İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak tarafından Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) merkezine ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sırasında Türkiye’de ve İTOTAM’da tahkim ve arabuluculuk konuları görüşülmüştür.

- 13 -
Şubat
2019

"İTOTAM’da Bir Gün Projesi" başladı.


İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında 2 ay boyunca her hafta 4 öğrenci İTOTAM'ı ziyaret edecek. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 4 kişiyi merkezimizde ağırlayarak, kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konularını konuştuk.

- 4/8 -
Şubat
2019

İTOTAM Divan Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Helvacı ve İTOTAM Sekretaryasından Av. Buse Niseoğlu Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 4-8 Şubat 2019 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 69. toplantısına katılmıştır.


Çalışma Grubu, Hızlandırılmış Tahkime (Expedited Arbitration) ilişkin bir metin hazırlama çalışmalarına başlamıştır.

Rapor için tıklayınız.
- 7 -
Şubat
2019

İTOTAM Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Buluşması


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile yapılan toplantıda İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi İTOTAM’ın Tahkim ve Arabuluculuk hizmetleri hakkında bilgi verdi.

- 27 -
Aralık
2018

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı 18 Ocak 2019 tarihinde yapılacaktır. Konferansın İstanbul Ticaret Odası 4. Kat Meclis Salonunda saat 13.30-16.30 saatleri arasında 2 oturumlu olarak yapılması planlanmaktadır.
Konferans programı için tıklayınız.

- 14 -
Aralık
2018

14 Aralık 2018 Prag Kuralları tanıtım toplantısına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi, Prag Kurallarının tanıtım toplantısına katılarak İTOTAM adına Prag Kurallarını imzaladı.

Uluslararası Tahkimde Yargılamanın Etkin Yürütülmesi hakkında hazırlanan Prag Kuralları 14 Kasım 2018 tarihinde Rusya Tahkim Derneği ve GAR tarafından Prag'ta düzenlenen konferansta tanıtıldı. 150'den fazla tahkim uygulayıcısı, uzman, in-house avukatın katılım sağladığı toplantı sonunda Prag Kuralları imza töreni gerçekleşti.

- 29 -
Ekim
2018

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 36. toplantısına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 29 Ekim- 2 Kasım 2018 tarihlerinde Viyana’da gerçekleşen 36.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır.

- 8 -
Ekim
2018

IFCAI 2018 Genel Kurul toplantısına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi İTOTAM'ın üyesi olduğu Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu IFCAI'nin 8 Ekim 2018 tarihinde Roma'da gerçekleşen Genel Kurul toplantısına katılım sağlamıştır.

- 18 -
Eylül
2018

HMK’nın yürürlüğe girdiği tarihten önce akdedilen tahkim sözleşmeleri kapsamında icra edilen milli tahkim yargılamalarında HUMK’da düzenlenen temyiz yoluna değil HMK uyarınca iptal davası yoluna başvurulabilmesine ilişkin karar yayımlandı.


İlgili İçtihadı Birleştirme Kararı için tıklayınız.

- 13 -
Nisan
2018

Taslak Prag Kuralları yayınlandı.


Uluslararası tahkimde delill sağlanması ile ilgili Taslak Prag Kuralları için tıklayınız.

- 09 -
Nisan
2018

Rusya Tahkim Derneği'nin bu yılki raporunda İTOTAM'a yer verildi.


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı ve Av. Buse Niseoğlu'nun Rusya Tahkim Derneği Yıllık Dergisinde yayınlanmış olan yazısı için tıklayınız.

- 03 -
Nisan
2018

Avrupa Tahkim Odası Heyeti Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimizi Ziyaret Etti


Brüksel Merkezli Avrupa Tahkim Odası (European Arbitration Centre) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimizi ziyaret etmiştir.
Ziyaret sırasında Türkiye'de ve İTOTAM'da tahkim konuları görüşülmüştür.

- 29 -
Mart
2018

İTOTAM'da Tahkim ve Arabuluculuk Semineri


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren akademik bir öğrenci kulübü olan Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Kulübü (Dispute Resolution Club), bu seneki akademik aktiviteleri çerçevesinde, üyelerinden gelen yoğun talep üzerine, İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kurallarının Uygulanmasına dair bir seminer düzenlenmesini talep etmişlerdir.
Söz konusu seminer 29 Mart 2018 tarihinde İTO'da düzenlenmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı ve Av. Buse Niseoğlu İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kurallarını uygulamadan örneklerle anlatmışlardır.

- 23 -
Mart
2018

ISPRAMED VII. Çalışma Toplantısına Katılım


ISPRAMED'in (Akdeniz'de Tahkimi ve Arabuluculuğu Özendirme Enstitüsü) 23 Mart 2018 tarihinde Milano'da yapılan yıllık olağan VII. Çalışma toplantısına İTOTAM olarak katılım sağlanmıştır.
Söz konusu toplantıya İTOTAM'ı temsilen İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi, İTO Hukuk Müşaviri Prof. Dr. Ergun Özsunay, Milano Tahkim Odası'nı (CAM) temsilen Genel Sekreter Stefano Azzali, Kahire Bölgesel Uluslararası Tahkim Merkez'ini (CRCICA) temsilen Başkan Dr. İsmail Selim, Tunus Tahkim Merkezini temsilen Salah Dhibi, CIMAC Casablanca Uluslararası Tahkim ver Arabuluculuk Merkezi Genel Sekreteri Hicham Zegrary, ISPRAMED Network Koordinatörü Charless Jarrosson, ISPRAMED Network Danışmanı Valentina Renna ve ISPRAMED adına Lorena Martignoni katılmışlardır.
Söz konusu toplantıda Tahkim Merkezleri yetkilileri "Tahkimde Süreler" konusunu ele alarak, merkez uygulamalarını paylaşmışlardır.

- 22 -
Mart
2018

Arabuluculuk Uzman Eğitimi tamamlandı.


Her meslek komitesinden yapılan atamalarla 22-24 Mart 2018 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Arabuluculuk Uzman Eğitimi tamamlanarak uzmanlarımız sertifikalarını almışlardır.

- 15 -
Aralık
2017

İTOTAM- ELSA İstanbul (The European Law Students’ Association / Avrupa Genç Hukukçular Derneği) Tahkim Konferansı


ELSA İstanbul Lawyers at Work Etkinliği kapsamında İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi İTOTAM Tahkim Kurallarını uygulamadan örneklerle anlatacaktır. Konferans 15 Aralık Perşembe günü 10:00-12:00 saatleri arasında İTO 5. Kat 1 No'lu salonda gerçekleşecektir.

- 17 -
Kasım
2017

Rusya Tahkim Derneği ile İşbirliği Anlaması imzalandı.


Tahkim merkezimiz Rusya Tahkim Derneği (RAA) ile işbirliği anlaşması imzalayarak işbirliklerine bir yenisini daha eklemiştir. Bu işbirliğinin Rusya ve Türkiye arasında ticaret yapan şirketlerin tahkim başvurularında büyük kolaylık sağlayacağı ve tahkimin her iki ülkede uyuşmazlık çözüm yolu olarak yaygınlaşmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
İşbirliği anlaşması metni için lütfen tıklayınız.

- 17 -
Kasım
2017

İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimde Güncel Konular ve Tahkimin Geleceği Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde ve Rusya Tahkim Merkezi’nin katılımıyla "İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimde Güncel Konular ve Tahkimin Geleceği Konferansı" 17 Kasım 2017 tarihlerinde yapılacaktır.
Konferansın İstanbul Ticaret Odası 5. Kat Fuaye'de 17 Kasım 2017 tarihinde 09:00-17:30 saatleri arasında 3 oturumlu olarak yapılması planlanmaktadır.
Konferans programı için tıklayınız.

- 20 -
Nisan
2017

IFCAI’ye Üyelik


Tahkim merkezimizin 1985 yılında kurulan ve dünya çapında 58 üyeye sahip olan IFCAI’ye (Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu) üye olduğunu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Bu üyelik, uluslararası işbirliklerimize ve bilgi alışverişimize katkıda bulunacağı gibi Tahkim Merkezimizin uluslararası görünürlüğüne büyük katkı sağlayacaktır.

- 07 -
Nisan
2017

İran Tahkim Merkezi ile İşbirliği Anlaması imzalandı.


Tahkim merkezimiz bugüne kadar Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu (IFCAI), Akdeniz’de Tahkim ve Arabuluculuğun Geliştirilmesi Enstitüsü (ISPRAMED), Milano Tahkim Merkezi (Camera Arbitrale Milano), Pakistan Anlaşmazlık Çözüm Merkezi (NCDR) ve Kosova Ticaret Odasına Bağlı Daimi Tahkim Divanı (PTA) ile işbirliği anlaşması imzalamıştır. Tahkim merkezimiz son olarak İran Tahkim Merkezi (ACIC) ile işbirliği anlaşması imzalamış bulunmaktadır. Bu işbirliğinin İran ve Türkiye arasında ticaret yapan şirketlerin tahkim başvurularında büyük kolaylık sağlayacağı ve tahkimin her iki ülkede uyuşmazlık çözüm yolu olarak yaygınlaşmasına katkı sağlaması beklenmektedir.

- 06 -
Nisan
2017

Kluwer üyeliği yenilendi.


Tahkim hukukuyla ilgilenen araştırmacılarımız İTOTAM'a gelerek tahkim hukuku alanında Dünyanın en önemli veri tabanlarından biri olarak kabul edilen Kluwer Arbitration'a ücretsiz erişim sağlayabilirler. Detaylı bilgi İTOTAM Sekretaryası ile iletişime geçiniz.

Kluwer Arbitration web sitesi için tıklayınız.

- 12 -
Ekim
2016

Yeditepe Hukuk Öğrencileriyle Buluşma


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi 12 Ekim 2016 tarihinde Yeditepe Üniversitesinde Yeditepe Üniversitesi Hukuk Kulubü ve Spor Kulubü işbirliğiyle "İTOTAM Tahkim Paneli"  konulu sunum yaparak Tahkimi ve İTOTAM Tahkim Kurallarını uygulamadan örneklerle anlatmıştır.
Tıklayın.

- 11 -
Ağustos
2016

Yeni Gelen Kitaplar


Kütüphanemize yeni gelen kitaplar:

Yeni Kitaplar Listesi için Tıklayın.

- 11 -
Temmuz
2016

ISPRAMED VI. Çalışma Toplantısına Katılım


ISPRAMED'in (Akdeniz'de Tahkimi ve Arabuluculuğu Özendirme Enstitüsü) 11 Temmuz 2016 tarihinde yapılan yıllık olağan VI. Çalışma toplantısına İTOTAM olarak katılım sağlanmıştır.

Söz konusu toplantıya İTOTAM'ı temsilen İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi, Milano Tahkim Odası'nı (CAM) temsilen Genel Sekreter Stefano Azzali, Kahire Bölgesel Uluslararası Tahkim Merkez'ini ( CRCICA) temsilen Başkan Mohamed Abdel Raouf, Fas Tahkim Divanını temsilen Mohamed Ourdedine, ISPRAMED Network Koordinatörü Charless Jarrosson, ISPRAMED Network Danışmanı Valentina Renna ve ISPRAMED adına Lorena Martignoni katılmışlardır.

"Hakem Seçiminde Kriterler" ve "Hakemlerin Tarafsızlığı"na dair Tahkim Merkezlerinin ortak çalışması sonucu hazırlanan ilk iki Rapor uluslararası alanda tanınmış üç tahkim dergisinde; "Revue de l'Arbitrage", "Journal of Arab Arbitration" ve "Rivista dell'Arbitrato"da yayınlanmıştır.

Raporlar :
Final Report on Independence
Final Report on Selection of Arbitrators

- 03 -
Haziran
2016

İstanbul Tahkim Günleri- Istanbul Arbitration Days


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) "İstanbul Tahkim Günleri- Istanbul Arbitration Days" konferanslarımız başlamış bulunmaktadır.
Bu bağlamda, "İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimle İlgili Gelişmeler" konulu konferansımız 3 Haziran Cuma günü yapılacaktır.
Konferansın 10:00-16:30 saatler arasında iki oturumlu olarak yapılması planlanmaktadır.
Konferans programı en yakın zamanda yayınlanacaktır.

- 30 -
Nisan
2016

Spor Hukuku Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi 30 Nisan'da Yeditepe Üniversitesinde yapılacak Spor Hukuku Konferansında "Spor Sözleşmelerinden Doğan Uyuşmazlıkların Tahkim Yoluyla Çözümüne Bir Alternatif Olarak İTOTAM konulu sunum yapacaklardır. 

Konferans Detayları için Tıklayın.

- 29/30 -
Mart
2016

Uluslararası İnşaat Sözleşmeleri ve Uyuşmazlık Çözümü Konferansı


Uluslararası İnşaat Sözleşmeleri ve Uyuşmazlık Çözümü konulu ICC -FIDIC Konferansı 29-30 Mart tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecektir.
Program Detayı için Tıklayınız.

- 19 -
Mart
2016

Ulusal ve Uluslararası Tahkim Mevzuatı ve Örnek Ülke İncelemeleri


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Divan Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Helvacı ve Divan Üyesi Doç. Dr. Ali Yeşilırmak, İstanbul Barosu tarafından düzenlenen İTOTAM Tahkim Kuralları'nın da anlatılacağı "ULUSAL VE ULUSLARARASI TAHKİM MEVZUATI VE ÖRNEK ÜLKE İNCELEMELERİ" konulu konferansta sunum yapacaklardır.
Detay için Tıklayınız.

- 20 -
Şubat
2016

İTOTAM ve Pakistan Ulusal Uyuşmazlık Çözüm Merkezi


İTOTAM, Pakistan Ulusal Uyuşmazlık Çözüm Merkezi (National Centre for Dispute Resolution; NCDR) ile 2016 Şubat ayı itibariyle tahkim ve arabuluculuk konularına ilişkin işbirliği başlatmıştır. (Detaylı bilgi için Uluslararası İşbirliği Anlaşmaları ve Yürütülen Projeler için tıklayınız)
NCDR Websitesi

- 1/6 -
Şubat
2016

UNCITRAL 64.Toplantısına Katılım Sağlandı


İTOTAM Tahkim Divanı Prof. Dr. İlhan Helvacı ve İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem B. Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 1- 6 Şubat tarihlerinde New York'ta gerçekleşen 64.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmışlardır.
Çalışma Grubu, “Uluslararası Ticari Uzlaştırma Sonucu Taraflar Arasında Varılan Sulh Sözleşmelerinin İcrası” ve “Tahkim Yargılamasına İlişkin UNCITRAL Kılavuzunun (Notların) güncellenmiş taslak metni üzerinde çalışmalarına devam etmiştir.
Uncitral Websitesi

- 20 -
Ocak
2016

Kluwer Arbitration'a erişim açıldı !


Tahkim hukukuyla ilgilenen araştırmacılarımız İTOTAM'a gelerek tahkim hukuku alanında Dünyanın en önemli veri tabanlarından biri olarak kabul edilen Kluwer Arbitration'a ücretsiz erişim sağlayabilirler.
Kluwer Arbitration Web Sitesi İçin Tıklayınız.
Detaylı bilgi İTOTAM Sekrataryası ile iletişime geçiniz.