HABERLER

-02/03-
Şubat
2023

Tahkim ve Diğer Alternatif Çözüm Yöntemlerinde Güncel Gelişmeler Sempozyumu


T.C Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tahkim ve Diğer Alternatif Çözüm Yöntemlerinde Güncel Gelişmeler” isimli seminerin 2-3 Şubat 2023 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez “Bazı Hukuk Uyuşmazlıklarında Tahkim Uygulamaları” isimli oturumun başkanlığını yapmıştır.


-23/27-
Ocak
2023

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 44. toplantısına katılım


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Doç Dr. Ebru Şensöz Malkoç Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform” ile görevli Çalışma Grubu III’ün 23-27 Ocak 2023 tarihlerinde Viyana’da gerçekleşen 42.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.


-12-
Aralık
2022

İstanbul Ticaret Üniversitesi Farazi Dava Yarışması


İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Topluluğu’nun düzenlediği farazi dava yarışması kapsamında farazi uyuşmazlık İTOTAM tahkim kuralları uyarınca ticari uyuşmazlık çözümlenmiştir. İTOTAM Divan Üyelerimiz Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç etkinliğe hazırlık aşamasında akademik destek vermiştir.


-11-
Kasım
2022

Bali Uluslararası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (BIAMC) İle İşbirliği


Türkiye ve Endonezya arasındaki tahkim ve arabuluculuk işbirliği artırmak amacıyla İTOTAM ve Bali Uluslararası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (BIAMC) ikili işbirliği Anlaşması imzaladı. Bu anlaşma sayesinde Türkiye ve Endonezya’da faaliyet gösteren Türk ve Endonezyalı iş insanlarının faydalanabileceği bir uyuşmazlık çözüm ağı kurulmuştur.


-09-
Kasım
2022

ITOTAM-PRIAC: Türk ve Çek Tahkim Webinarı


İTOTAM ve PRIAC’ın organize ettiği webinar , 9 Kasım 2022 Tarihinde İngilizce olarak gerçekleştirilecektir. Toplantıya katılım linki için tıklayınız (https://us02web.zoom.us/j/89118155683)


-10/14-
Ekim
2022

İSTANBUL TAHKİM HAFTASI


İSTANBUL TAHKİM HAFTASI” olacaktır. Altına açıklama olarak şu yazılacaktır: “İSTANBUL TAHKİM HAFTASI Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi (EDAC) ve Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü ev sahipliğinde 10-14 Ekim 2022'de İstanbul'da gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız .


-01-
Eylül
2022

TÜRKİYE & EMEA: 8. ULUSLARARASI TAHKİM & KURUMSAL SUÇ ZİRVESİ


TÜRKİYE & EMEA: 8. ULUSLARARASI TAHKİM & KURUMSAL SUÇ ZİRVESİ”nin 1 Eylül 2022'de İstanbul'da gerçekleştirileceğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.


-03-
Haziran
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar VI


Tahkim Akademisi ve İTOTAM işbirliğinde “Tahkimde Güncel Sorunlar” webinar serisinin altıncısı gerçekleştirilecektir. İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Hakan Pekcanıtez, Divan Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak, alanında uzman akademisyenler, Yargıtay Üyeleri ve Bölge Adliye Mahkemesi başkanları tarafından “Tahkim Sözleşmesi” ve “İptal Davası” konuları ele alınacaktır. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacaktır.
https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi


-24-
Mayıs
2022

Adalete Adil Erişim için ADR'nin Yaygınlaştırılması Projesi


Asya Vakfı, ADR Center Global ve Akina Consulting tarafından “Adalete Adil Erişim için ADR'nin Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında düzenlenen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri çalışma gezisi için Pakistanlı heyet İTOTAM'da ağırlanmıştır.


-18-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi öğrencileri ile “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 10 kişi ve İTOTAM Divan Üyemiz Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ile İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-17-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


Maltepe Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi öğrencileri ile “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 10 kişiyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-11-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 8 kişiyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-09/11-
Mayıs
2022

İstanbul Ticaret Üniversitesi Moot Court 2022


İstanbul Ticaret Üniversitesi Moot Court 2022 kapsamında uyuşmazlık İTOTAM tahkim kuralları uyarınca ticari uyuşmazlık çözümlenmiştir. İTOTAM Divan Üyelerimiz Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ve Prof. Dr. Ali Yeşilırmak söz konusu dava yarışmasında başhakemlik yapmıştır.


-31/01-
Mart/Nisan
2022

Arabuluculuk Kanunu ve Arabuluculuk Düzeninin Özellikleri ile İlgili Fizibilite Araştırılması Yapılması Çalıştayı


Arabuluculuk Kanunu ve Arabuluculuk Düzeninin Özellikleri ile İlgili Fizibilite Araştırılması Yapılmasına" dair Çalıştay Antalya ATGV (Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı) tesislerinde gerçekleştirilmiş olup, İTOTAM adına Genel Sekreter Av. Senem Bahçekapılı katılım sağlamıştır.


-31-
Mart
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar IV


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin dördüncüsünü gerçekleştirmiştir. Webinarda “İklim Değişikliği ve Tahkime Etkileri” konusu ele alınmıştır. (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi)


-28/01-
Mart/Nisan
2022

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 75. Toplantısına katılım New York (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 28 Mart – 1 Nisan 2022 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 75. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, dijital ekonomiye müteallik hukuki sorunlar – dijital ekonomide uyuşmazlıkların çözümü temalı çalışmalarına devam etmiştir.


- 24/25 -
Mart
2022

23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı


“Uluslararası Barolar Birliği’nin (IBA) düzenlediği ve İTOTAM’ın destekleyici kuruluşlar arasında yer aldığı “23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı” 24-25 Mart 2022 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı Kempinski’de gerçekleştirilmiştir. Konferansa İTOTAM Tahkim Divanı Üyeleri Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ve Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ile İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Buğrahan Helvacı katılmıştır.


- 24 -
Mart
2022

İTOTAM – MED-ARB Projesi Arabuluculuk Merkezleriyle İşbirliği İmza Töreni


İTOTAM, T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı desteğiyle başlatmış olduğu "İTOTAM- MED-ARB " projesi kapsamında 24 Mart 2022 tarihinde Arabuluculuk Merkezleriyle buluşarak işbirliği protokolü imzalamıştır.


- 23 -
Mart
2022

Tahkim ve Arabuluculuk Komisyonu Toplantısı


Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Tahkim ve Arabuluculuk Eksper Komitesi toplantısı online (webinar zoom) düzenlenmiştir.


- 05/06 -
Mart
2022

Tahkim Zirvesi


Tahkim Zirvesi 5 Mart Cumartesi ve 6 Mart Pazar tarihlerinde 11.00-16.00 saat aralığında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Güney Kampüsünde Aşık Paşa Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi “İTOTAM’da Tahkim” temalı sunumunu yapmıştır.
Detaylı bilgi için tıklayınız.


- 01 -
Mart
2022

Hibrit Tahkim Anlaşmaları


Hukuk + platformunda Araş. Görevlisi Süleyman Yasin Zorlu moderatörlüğünde 1 Mart 2022 Salı günü 18.00 ‘de İTOTAM Divan Üyesi Doç Dr. Ebru Şensöz Malkoç’un katılımıyla “Hibrit Tahkim Anlaşmaları” adlı webinar düzenlenmiştir.


-14/18-
Şubat
2022

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 42. toplantısına katılım (Online)


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform” ile görevli Çalışma Grubu III’ün 14-18 Şubat 2022 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 42.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.


- 09 -
Şubat
2022

İnşaat Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri


SCL Turkey/İnşaat Hukuku Derneğinin düzenlediği “Yerel Tahkim Kurumları Perspektifinden İnşaat Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri” isimli webinarda İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez sunum yapacaktır.
Katılım Linki için tıklayınız.


-01-
Şubat
2022

Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi 1. Çalıştayı


Adalet Bakanlığı ve Avrupa Birliği-Avrupa Konseyi “Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi” ortak projesi kapsamında, 1. Çalışma Grubu toplantısı çalıştayına (webinar zoom) katılım sağlanmıştır.


- 06 -
Ocak
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar III


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin üçünüsünü gerçekleştirmiştir. İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç, “Uluslararası Yatırım Tahkiminde Hakem Kararlarının İptali” konulu sunumunu yapmıştır. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden izlenebilir.
https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi


- 11/12 -
Aralık
2021

Her Yönüyle Tahkim Sertifika Programı


Prof. Dr. Nuray EKŞİ, ILSA Özyeğin Hukuk Kulübü ve Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi İşbirliğiyle 11-12 2021 Aralık tarihlerinde ‘Her Yönüyle Tahkim Sertifika Programı’ isimli konferans gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi “İTOTAM’da Tahkim” temalı sunumunu yapmıştır.
Detaylı program için tıklayınız.


- 15/19 -
Kasım
2021

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 41. toplantısına katılım


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 15-19 Kasım 2021 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 41.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.


- 12 -
Kasım
2021

Tahkimde Güncel Sorunlar


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin ilkini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile 12 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirmiştir. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden izlenebilir. (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi)


- 01/05 -
Kasım
2021

Turkey Arbitration Week


Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi ev sahipliğinde 1-5 Kasım 2021 tarihlerinde uluslararası yatırım, ticaret ve tahkim hukuku ile ilgili uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Program için tıklayınız.
- 27 -
Ekim
2021

Non-Signatories in International Arbitration


Türkiye Tahkim Akademisi, Prof. Dr. Ali Yeşilırmak'ın moderatörlüğünde 27 Ekim 2021'de seçkin akademisyen ve hakem Profesör Stavros Brekoulakis ile üçüncü webinarına ev sahipliği yapacak. Webinar Akademi Youtube Kanalından (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi) yayınlanacaktır.


- 16 -
Ekim
2021

Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarının Çözümünde Tahkim


T.C. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Odası Sicil Müdürlüğü ve İstanbul Barosu Tahkim Merkeziyle 16 Ekim 2021 tarihinde webinar şeklinde “Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarının Çözümünde Tahkim” isimli webinar gerçekleştirilmiştir. Video kaydına ilgili YouTube linkinden erişim sağlanabilir: https://www.youtube.com/watch?v=WaExprnpqqg

- 12 -
Ekim
2021

AB Konseyi – Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi


Genel amacı vatandaşlar, işletmeler, tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar için daha hızlı bir uyuşmazlık çözümü sağlayarak adalet sisteminin etkinliğinin ve adalete erişimin iyileştirilmesi olan projeye İTOTAM’ı temsilen Av. M. Buğrahan Helvacı katılmıştır. Söz konusu toplantıda arabuluculuk ve tahkimin geliştirilmesine yönelik öneriler dile getirilmiştir.

27 Eylül
/ 1 Ekim
2021

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 74. Toplantısına katılım Viyana (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 27 Eylül - 1 Ekim 2021 tarihlerinde Viyana’da gerçekleşen 74. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, UNCITRAL Seri Tahkim Yargılamasına (Expedited Arbitration) ilişkin Kuralların kılavuzunun hazırlanmasına dair çalışmasına devam etmiştir.


- 22 -
Eylül
2021

Arbitrating in Times of Covid and Long Lasting Implications


Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, İbn Haldun Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesinin işbirliği ile kurulan Tahkim Akademisi tarafından, İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak’ın moderatörlüğünde 22 Eylül 2021, saat 15.00’te Prof. Julian DM Lew QC’nin katılımıyla “Arbitrating in Times of Covid and Long Lasting Implications“ adlı webinar düzenlenmiştir. Video kaydına ilgili YouTube linkinden erişim sağlanabilir: https://www.youtube.com/watch?v=aa1GCXEcIwo

- 22 -
Eylül
2021

Engaging in Collaborative Dialogue in Europe and Beyond

- 24 -
Ağustos
2021

Uluslararası Tahkim – İTOTAM Tahkimi


Hukuk+ platformunda, Araş. Görevlisi Süleyman Yasin Zorlu moderatörlüğünde 24 Ağusos 2021’de , İTOTAM Genel Sekreterimiz Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi’nin katılımıyla “Uluslararası Tahkim – İTOTAM Tahkimi” adlı webinar düzenlenmiştir. İligli webinara https://www.youtube.com/watch?v=XmiSrEYNyCw linki üzerinden erişim sağlanabilir.

- 08 -
Temmuz
2021

Independence and Impartiality of Arbitrators


Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, İbn Haldun Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesinin işbirliği ile kurulan Tahkim Akademisi tarafından, İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak’ın moderatörlüğünde 8 Temmuz 2021, saat 15.00’te Prof. Dr. iur. Dr. rer. pol. h.c. Carl Baudenbacher’in katılımıyla “Independence and Impartiality of Arbitrators “ adlı webinar düzenlenecektir. Program, Tahkim Akademisi Youtube hesabından canlı yayınlanacaktır. https://www.youtube.com/channel/UCN6nqc8wZvfbCZ-eaj3alww linki tıklanarak katılım sağlanabilir.


İŞBİRLİKLERİ